Wilfredo Leon: Czuję się częścią reprezentacji Polski

Wilfredo Leon: Czuję się częścią reprezentacji Polski

Reprezentacja Polski.

Najlepszym prezentem, jaki mógłbym otrzymać, to zwycięstwo w meczu, w którym zadebiutuję. Bardzo się cieszę, że ten moment już niedługo nastąpi – mówi Wilfredo Leon, przyszły przyjmujący reprezentacji Polski.

Wilfredo Leon
Wilfredo Leon (Foto: Aleksander Majdański / Newspix)

Sukcesy, porażki, dramaty. Kilkadziesiąt fascynujących podróży po świecie sportu. „Najlepsze sportowe historie” – reportaże „Przeglądu Sportowego”. Zamów już dziś! ≫>.

KATARZYNA PAW: Po roku przerwy wrócił pan do Zakopanego na zgrupowanie reprezentacji Polski. Wówczas spędził pan tutaj trzy dni, teraz na pewno zostanie pan na dłużej. Co się zmieniło?

WILFREDO LEON: To był okres, w którym polska kadra przygotowywała się do mistrzostw świata. Odkąd jestem niemal oficjalnie reprezentantem Polski, czuję się już całkowicie częścią tej ekipy. Nasza współpraca bardzo dobrze się układa, choć oczywiście jesteśmy dopiero na początku budowania zespołu i trenujemy w szerszym składzie. Z drugiej strony żaden z nas nie jest pewny miejsca w drużynie na kwalifikacje, dlatego w powietrzu czuć również ducha rywalizacji. Wpływa on jednak na nas pozytywnie, bo dzięki temu podnosimy swoje umiejętności. Towarzyszy nam przy tym dobry humor, a wywołują go przede wszystkim ciekawe połączenia wyrazowe, gdy mówię po polsku.

W kadrze był pan już obecny na zgrupowaniu przed Ligą Narodów, potem miał pan pięć tygodni wolnego. Wolny czas spędzilł pan z rodziną w Polsce czy za granicą?

W Polsce, zwłaszcza że wciąż zależy mi na tym, żeby ją poznać. W tym roku będę miał jeszcze czas na kolejne wakacje (po kwalifikacjach olimpijskich – przyp. Red.) I wtedy zdecydujemy się na wyjazd gdzieś dalej. Zdaję sobie sprawę, że nie jestem jeszcze w najlepszej dyspozycji, ale krok po kroku odzyskuję formę i buduję wytrzymałość z sezonu ligowego.

Podoba się panu system pracy przyjęty przez Vitala Heynena? Myśli pan, że zadziała również w Sir Safety Conad Perugia, który Belg ma poprowadzić w przyszłym sezonie?

Explore more:  pirma soccer cleats

Nie wiem do końca dlaczego, ale w związku z planowanym przyjściem Vitala słyszę od chłopaków tylko jedno słowo: „Powodzenia”. Pewnie już niedługo się przekonam, z czego to wynika. Ciekaw jestem, jak to będzie funkcjonować w Perugii. Jedno jest pewne – trzeba przyznać, że Vital Heynen wymaga od nas ciężkiej pracy, która jednak później zwraca się z nawiązką.

Poprzednie rozgrywki Serie A Perugia zakończyła jedynie z Pucharem Włoch. Patrząc na to, ile trofeów zdobywał pan w każdym sezonie z Zenitem Kazań, jest to dla pana rozczarowanie?

W pierwszym roku w Perugii chciałem poznać jak najwięcej szczegółów związanych z tym zespołem oraz ze specyfiką rozgrywek. Nie staram się teraz szukać wymówek, ale i nie mogę powiedzieć, że jestem zadowolony z tego wyniku. Z jednej strony to był dobry sezon, bo przeszedłem do obecnie najlepszej ligi świata, w której rozwinąłem się poprawiając grę w różnych elementach, w tym w przyjęciu. Z drugiej – nie zdołaliśmy zdobyć mistrzostwa Włoch, dzięki któremu wyrównalibyśmy wynik sprzed roku.

Od środy biało-czerwoni w Chicago rozpoczną rywalizację w Final Six Ligi Narodów, do którego awans wywalczyli, grając aż 26 zawodnikami. Był nam potrzebny, skoro priorytetem są teraz kwalifikacje olimpijskie?

Problem jest złożony. Mamy przed sobą bardzo dużo turniejów do rozegrania, a potem niemal od razu wracamy do rywalizacji w klubach. Kalendarz jest wypełniony do granic możliwości, a zawodnicy muszą maksymalnie przygotować się do tych wszystkich wydarzeń zarówno pod względem fizycznym, jak i mentalnym. Do tego wytrzymać trud dalekich podróży. Nasz występ w fazie interkontynentalnej był spektakularny i chociaż przytrafiły nam się porażki, to osiągnęliśmy nasz cel, czyli awans do Final Six. Te zmiany sprawiły, że trener ma o wiele lepszy ogląd na sytuację i wie, jak poszczególni zawodnicy radzą sobie w różnych momentach. Jestem przekonany, że w Chicago chłopaki dobrze sobie poradzą. Ze względu na różnicę czasu może być trudno, żebym obejrzał te mecze na żywo, zwłaszcza że na drugi dzień musimy stawić się na trening. Liczę, że uda mi się obejrzeć powtórki.

Explore more:  Stefanów nie zawiódł, ale przegrał z wielkim O'Sullivanem

Dalszy ciąg materiału pod wideo.

W składzie reprezentacji Francji na Final Six zabraknie m.In. Earvina N’Gapetha czy Stephena Boyera. Chcą uśpić naszą czujność przed kwalifikacjami olimpijskimi?

Ten sezon jest dla wszystkich bardzo męczący, dlatego zdobycie przepustki na igrzyska również dla nich jest nadrzędnym celem. Zdecydowali się na ten sam krok, co my, czyli do Chicago wysłali skład, w którym zabraknie kilku największych gwiazd. Tak jak my chcą uniknąć kontuzji i mieć spokój w przygotowaniach do walki o igrzyska.

W swojej karierze wystąpił pan dotychczas w kilku turniejach kwalifikacyjnych do igrzysk olimpijskich. Czym się charakteryzują?

Ogromną presją i myślą o tym, że nie możesz przegrać. Od pierwszego do ostatniego meczu liczą się tylko zwycięstwa i nie jest tutaj ważne, czy zrobisz to wynikiem 3:0, 3:1 czy 3:2. Nie wybacza się tu porażek, bo nie ma miejsca na myślenie o tym, że odkujesz się przy następnej okazji.

W Gdańsku zabraknie Bartosza Kurka, który nie zdąży wyleczyć kontuzji. Ostatnio pojawiały się spekulacje, że to pan może zastąpić MVP mistrzostw świata na pozycji atakującego. Tymczasem ćwiczy pan jako przyjmujący.

Rozmawiałem o tym z trenerem i z mojej strony nic się w tym temacie nie zmieniło. Jeśli będzie taka potrzeba, żebym wystąpił jako atakujący, jestem gotowy i dam z siebie wszystko. W kadrze mamy jednak bardzo dobrych zawodników grających na tej pozycji. Na przykład Dawid Konarski, który prezentuje się obecnie znakomicie. Jestem do dyspozycji trenera, ale jeśli nie będzie potrzebował mojej pomocy na tej pozycji, wciąż będę pracował na treningach jako przyjmujący.

Michał Kubiak z Wilfredo Leonem w przyjęciu i Bartosz Kurek w ataku to miał być skład marzeń na kwalifikacje olimpijskie. Wielu trenerów i zawodników nie ukrywa, że w takim zestawieniu będzie bardzo trudno pokonać reprezentację Polski.

Explore more:  Nagła śmierć reprezentanta Polski. Paweł Lis miał 32 lata

Nasza drużyna wcale nie stała się słabsza w związku z tym, że zabraknie w niej Bartka, choć możliwe, że z nim w składzie gra wyglądałaby nieco lepiej. Wcześniej ten zespół również potrafił wygrywać zarówno bez niego, jak i beze mnie. Metoda Vitala polega również na tym, że zawsze lubi wiedzieć, na kogo może liczyć w trudnych momentach. Nie tylko w poprzednim sezonie, ale także w tym tak prowadził drużynę, żeby w razie czego potrafiła grać bez największych gwiazd reprezentacji w odwodzie. To zdało egzamin, bo ci zawodnicy zaczęli odnosić zwycięstwa, choć w składzie nie było ani Kubiaka, ani Kurka, ani Fabiana Drzyzgi.

Szczególne znaczenie będzie miał dla pana towarzyski dwumecz z Holandią (27-28 lipca). To właśnie wtedy po raz pierwszy oficjalnie założy pan biało-czerwoną koszulkę. Lepszego prezentu na zbliżające się urodziny nie mógł pan sobie chyba wymarzyć?

Najlepszym prezentem, jaki mógłbym otrzymać, to zwycięstwo w meczu, w którym zadebiutuję. Bardzo się cieszę, że ten moment już niedługo nastąpi. Zwłaszcza że stanie się to w obecności całej mojej rodziny, a z jej strony zawsze mogę liczyć na największe wsparcie. Na świętowanie jednak przyjdzie czas dopiero wtedy, gdy zakwalifikujemy się do igrzysk olimpijskich.

Bierze pan pod uwagę grę w mistrzostwach Europy czy Pucharze Świata?

Powiedziałem trenerowi, że jeżeli będę w dobrej kondycji fizycznej i pozwoli mi na to zdrowie, to chcę znaleźć się w składzie na wszystkie imprezy, które są w tym sezonie przed nami. Nawet w Pucharze Świata, choć zdaję sobie sprawę, że jest to trudny i wyczerpujący turniej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Data utworzenia:.

9 lipca 2019, 07:45.

Dziennikarka Przeglądu Sportowego.

Dziennikarka Przeglądu Sportowego.

Bạn cũng có thể thích...