Tomasz Jabłoński zwycięski, ale i obrabowany z punktu. Nie pojedzie na igrzyska do Rio de Janeiro?

bokser.org

Drużyna Rafako Hussars Poland przegrała 2:3 z faworyzowanym zespołem Azerbaijan Baku Fires w kolejnym spotkaniu elitarnej ligi WSB. Dla nas najważniejszy był jednak pojedynek Tomasza Jabłońskiego w wadze średniej. Polak wygrał, ale został “przekręcony” przez jednego z sędziów i wygrał tylko niejednogłośnie. Ten fakt niestety może zadecydować o ostatecznej nominacji olimpijskiej.

-49 kg Dawid Jagodziński – Rasul Salijew PKT 5 (49:45, 49:45, 48:47).

Po serii niepowodzeń nasz najlżejszy reprezentant w końcu pokazał boks na wysokim poziomie. Od samego początku znalazł lukę w defensywie rywala i prawym sierpem bądź bezpośrednim prawym trafiał go. Drugie starcie zaakcentował dodatkowo akcją, gdy przestrzelił co prawda prawym, za to poprawił mocnym lewym sierpowym i sędzia liczył przeciwnika na stojąco. W trzeciej rundzie “Jagoda” konsekwentnie robił swoje, fajnie pracował na nogach i na tym etapie wygrywał u sędziów trzema i dwukrotnie czterema punktami. W ostatnich sześciu minutach Dawid spuścił trochę z tonu, choć kontrolował sytuację w ringu i pewnie dowiózł wygraną.

-56 kg Sylwester Kozłowski – Magomed Gurbanow PKT 5 (44:49, 45:49, 46:48).

Walczący o nominację olimpijską Gurbanow zaczął spokojnie, chyba nawet zbyt spokojnie, dając się wyszumieć Polakowi. Ten co prawda wielkiej krzywdy mu nie robił, lecz dwóch sędziów doceniło jego ambicję w pierwszej odsłonie. W drugiej 24-letni Azer wziął się do roboty, trafił potężnym prawym podbródkowym, ale wciąż dwóch sędziów typowało przewagę naszego reprezentanta. Nic więc dziwnego, że od trzeciej rundy Gurbanow ruszył do szturmu, spychając coraz mocniej Sylwka do odwrotu. Dodatkowo sędzia ukarał Polaka odjęciem punktu za ataki głową. W końcówce trzeciego starcia Kozłowski już ciężko oddychał, natomiast rywal wyglądał, jakby dopiero się rozkręcał. Ostatnie sześć minut – pomimo ambitnej postawy Kozłowskiego, to niestety przewaga Azera i jego zasłużone zwycięstwo.

Explore more:  5 powodów, dla których Adamek pokona Jasona Estradę

-64 kg Damian Kiwior – Gajbatulla Gadzialijew PKT 5 (45:50, 45:50, 46:49).

Damian zaczął spokojnie, próbując wciągnąć rywala w taktyczną walkę na lewy prosty. Niższy Azer nie zamierzał jednak grać melodię, jaką grał mu Polak i z doskoku “strzelał” lewym sierpem, a gdy zdołał się zbliżyć, polował niezwykle groźnym prawym podbródkiem. Gdy Damian chciał wejść w półdystans, często był kontrowany prawym sierpem. Z kolei boksując z daleka lewym prostym nie był w stanie utrzymać dłuższy czas oponenta w bezpiecznej odległości. Brązowy medalista mistrzostw Europy z 2011 roku prawdopodobnie uderzał mniej, za to widoczna była jego przewaga fizyczna i ciosy zadawane przez niego robiły zdecydowanie większe wrażenie na sędziach oraz kibicach. Po trzech przegranych rundach, w czwartej Damian ruszył mocniej do przodu. Przeciwnik jednak zbierał jego próby na blok i kontrował krótkimi, za to soczystymi ciosami. O dziwo jeden z sędziów znalazł sposób, by zapisać te starcie gospodarzowi, ale w ostatecznym rozrachunku to nic nie zmieniło. Ostatnie trzy minuty to również przewaga Azera, który poprawił swój bilans w rozgrywkach WSB na 5-1.

-91 kg Rain Karlsson – Abdulkadir Abdullajew TKO 2.

Wobec kontuzji Igora Jakubowskiego w składzie Husarii zadebiutował podobno utalentowany Estończyk. Problem w tym, że na dzień dobry dostał bardzo groźnego rywala. Wyższy Karlsson przez dwie minuty skutecznie stopował ataki rywala swoim długim lewym prostym i niezłą pracą nóg. Niestety krępy rywal w końcu złapał go przy linach lewym sierpem na szczękę i wszystko się posypało. Reprezentujący Husarię Estończyk jeszcze w pierwszej rundzie dwukrotnie był liczony do ośmiu. W drugiej obyło się bez liczenia, ale w jej połowie błędnik naszego zawodnika był już chyba mocno uszkodzony i sędzia słusznie zastopował potyczkę w obawie przed ciężkim nokautem.

Explore more:  Czesław Michniewicz: skomplikowaliśmy sobie sytuację w tabeli

-75 kg Tomasz Jabłoński – Jaba Chositaszwili PKT 5 (50:45, 47:48, 50:45).

Normalnie ta walka powinna być przedostatnia, jednak cały ten wieczór był podporządkowany kapitanowi naszej drużyny. Poprzeczka postawiona przez Gruzina wisiała wysoko. Obaj ruszyli na przełamanie.

Pierwsza runda bardzo wyrównana, lecz skuteczniejszy okazał się bezpośredni prawy aktualnego mistrza Polski w wadze średniej, dzięki któremu zyskał sympatię całej trójki sędziów. Drugą rundę prawym sierpem rozpoczął i skończył przeciwnik, ale to Jabłoński dyktował tempo, on narzucał pressing i dwóch z trzech sędziów znów wskazało na niego. Od początku trzeciego starcia Tomek zaczął bić częściej po dole, czym zrobił sobie miejsce na dwa bardzo mocne prawe proste na szczękę. Gruzin w czwartej odsłonie prowokował naszego reprezentanta, pokazywał mu język, boksował “z luzu” z opuszczonymi rękoma.

Tomek potrzebował dobrej minuty żeby to sobie poukładać i druga połowa tej odsłony należała znów do niego. Przed ostatnią rundą dwóch sędziów typował 40:36 na korzyść Polaka, ale trzeci widział remis! A w myśl zasad panujących w WSB jest ogromna różnica między zwycięstwem 3:0 a 2:1. W ostatecznym rozrachunku ten mały punkt mógł decydować nawet o nominacji olimpijskiej.

Kibice dali z siebie wszystko przez te ostatnie trzy minuty, prezes PZB Zbigniew Górski aż podskakiwał przy każdej akcji Tomka i co najważniejsze, sam Jabłoński boksował sprytnie, tym razem lewym prostym, a gdy tylko była okazja złapać rywala przy linach, zasypywał go swoimi ciosami, akcentując swój sukces. Niestety, boks olimpijski to wciąż układy i układziki. Piątego starcia po prostu nie dało się nie punktować dla Jabłońskiego, ale jeden pan wypełnił swoją kartę jeszcze chyba przed jej rozpoczęciem.

Explore more:  Polska medalistka zawiesza karierę. Ogłosiła radosną nowinę

Polak wygrał, ale nie za pięć punktów, a tylko za cztery. W takim układzie nie jest już liderem, a współliderem, z dwoma innymi zawodnikami…

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło:bokser.Org.

bokser.org

Data utworzenia:.

28 marca 2015, 23:16.

Bạn cũng có thể thích...