Skoki narciarskie. Oberstdorf. Piotr Żyła i tajemnica jego sukcesu w MŚ

Skoki narciarskie. Oberstdorf. Piotr Żyła i tajemnica jego sukcesu w MŚ

Skoki narciarskie.

– Miałem coś do udowodnienia za konkurs na dużej skoczni. A jeszcze trener Michal Doleżał powiedział, że jak nie będzie medalu, to nie pójdziemy full gaz, a ja lubię iść full gaz – mówił Piotr Żyła, kiedy dotarł do dziennikarzy, po tym jak nasza drużyna zdobyła brązowy medal w konkursie drużynowym mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym w Oberstdorfie. Wiślanin był najlepszym skoczkiem zawodów.

PAP/Grzegorz Momot
PAP/Grzegorz Momot (Foto: Grzegorz Momot / PAP)
 • Piotr Żyła był obok Karla Geigera najlepszym zawodnikiem na skoczni w mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym w Oberstdorfie.
 • Może gdyby nie warunki, w jakich przeprowadzono konkurs na dużej skoczni, wyjechałby z Oberstdorfu jako podwójny mistrz świata. “Dlatego miałem sobie coś do udowodnienia tego ostatniego dnia w Oberstdorfie, bo byłem tutaj najlepszy” – mówił Żyła.
 • 34-latek zdradził, jaka jest tajemnica jego sukcesu w MŚ. “Mam takie odczucie, że na tych mistrzostwach wyciągnąłem dobre momenty od każdego trenera, z którym współpracowałem. Wiedziałem wszystko” – przyznał.
 • Więcej takich historii znajdziesz na stronie głównej Onet.Pl.
 • To był strasznie emocjonujący konkurs. Cięliście się z rywalami na żyletki aż do ostatniej serii.

  – Dokładnie, ale takie są konkursy na najwyższym poziomie. Tak naprawdę każda z sześciu ekip miała szansę na wygraną. Wykonaliśmy znakomitą robotę. Walczyliśmy o złoto do ostatniego skoku. Zdobyliśmy brązowy medal. Jest super! To znakomite podsumowanie tych mistrzostw świata. Za dwa lata wypolerujemy ten brąz na złoto.

  Explore more:  Michał Marcjanik przechodzi do Serie A

  To znaczy, że planuje pan start w kolejnych MŚ w Planicy?

  – Zobaczymy, ile dam radę. Życie sportowca nie jest proste. Trzeba bowiem pracować. Każdego dnia. Bez względu na to, ile ma się lat. Trzeba dążyć do swoich celów i walczyć. Najważniejsze w sporcie jest to, by za każdym razem dawać z siebie, ile się da.

 • Zobacz także: Michal Doleżal o sukcesie drużyny.
 • Był pan najlepszym zawodnikiem konkursu drużynowego. Dzisiaj byłby zatem złoty medal indywidualnie.

  – Wiem. Dlatego miałem sobie coś do udowodnienia tego ostatniego dnia w Oberstdorfie, bo byłem tutaj najlepszy (śmiech). Strasznie szkoda mi tego konkursu na dużej skoczni. Za to odbiłem sobie w drużynówce. To był super dzień. Takiego fajnego dnia nie miałem od konkursu na normalnej skoczni. Magia.

  Po pierwszym skoku szedł pan koło naszych stanowisk i sapał jak byk.

  – Tak było. Trudno opisać, w jakim byłem stanie. Czuje się takiego powera, że aż nie do wiary.

  W serii próbnej napędził nam pan trochę strachu?

  – Do tych zawodów podszedłem inaczej. Olałem całkiem serię próbną. Jakbym nie skakał, to też nic by się nie stało. Skoczyłem tylko tak, żeby skoczyć. Potem jednak było takie fajne uczucie. Tak jak Power Rangers się zmieniają, to tak było ze mną. I to nie tylko w tym konkursie, ale w ogóle w Oberstdorfie. Miałem strasznie dużo energii. Wszystko fajnie się u mnie poskładało na te mistrzostwa świata.

  Co konkretnie pan zrobił?

  – Mam takie odczucie, że na tych mistrzostwach wyciągnąłem dobre momenty od każdego trenera, z którym współpracowałem. Nie wiem jak to się stało, ale w Oberstdorfie wszystko połączyło mi się w jedną całość. Wiedziałem wszystko. Nie było szansy, żebym nic nie wiedział. Siadałem na bekę i było takie uczucie, że… No, no, no, tego się nie dało zepsuć. Tak miałem w każdym skoku. Do treningów z kolei podchodziłem na luzie. Tylko po to, żeby złapać czucie, ale bez napinki. W konkursie siadałem na belkę i był pełen ogień.

  Explore more:  Fogo Unia wygrała, ale wszyscy zachwycali się kim innym
 • Zobacz także: Umowa warta złota, szalony sezon mistrza.
 • Taki stan można osiągać też w zawodach Pucharu Świata, czy tylko to przychodzi w dużych imprezach?

  – Zdarza mi się to w Pucharze Świata. Ostatnio taki stan miałem w Willingen. Wcześniej w drużynówce w Zakopanem. To fajne uczucie. Siada się na belce. Jest skocznia i nie ma nic dookoła. Tylko ty i skocznia. Żeby osiągnąć taki stan, trzeba dużo pracować. Długo mi zeszło, by osiągać coś takiego. Nauczyłem się pokazywać na skoczni wszystko, co mam najlepszego. Kiedy pojawiają się myśli w czasie zawodów, to wiem, że nie jest dobrze. Po prostu trzeba mieć konkretny cel i klapki na oczach. Nic innego.

  Czyli najlepiej nie myśleć w ogóle?

  – Nie do końca, bo swoją robotę też muszą zrobić. To ma być jednak skakanie na zasadzie wszystko albo nic. I to jest piękne. Nie ma innego wyjścia. Albo bierzesz wszystko, albo przegrywasz.

  Po ostatnim swoim skoku był strasznie nakręcony na dole.

  – A potem nakręcałem każdego kolejnego. Cieszyliśmy się z całą drużyną z tej zabawy na skoczni. Wywalczyliśmy ten brąz.

  W Oberstdorfie – rozmawiał Tomasz Kalemba, Onet Sport.

  Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

  Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

  Data utworzenia:.

  6 marca 2021, 21:31.

  Dziennikarz Przeglądu Sportowego Onet.

  Dziennikarz Przeglądu Sportowego Onet.

  Bạn cũng có thể thích...