Sebastian Parfjanowicz: czym jest walka do końca

Sebastian Parfjanowicz: czym jest walka do końca

Kolarstwo.

Moje ulubione sportowe zdjęcie w 2017 roku pochodzi z 9 lipca, z mety dziewiątego etapu Tour de France. Ale na pewno nie jest ulubionym Rafała Majki. Skrzywiona mina, podziurawiona koszulka Bory Hansgrohe, zdarta do krwi skóra. Przed nim w stroju Team Sky jedzie Michał Kwiatkowski. Są w gronie ostatnich.

Sebastian Parfjanowicz: czym jest walka do końca
Sebastian Parfjanowicz: czym jest walka do końca (Foto: JEFF PACHOUD / AFP)
 • Michał Kwiatkowski i Rafał Majka zrobili wiele, by w ostatnich latach stać się wizytówkami polskiego kolarstwa, w zamian nie dostając od niego wiele – pisze w swoim felietonie Sebastian Parfjanowicz.
 • Dwóch Polaków, rywali, wcale nie wielkich przyjaciół – może sobie pomóc z szacunku. Ujęcie z mety Tour de France jest pięknym dowodem.
 • Majka dopiero kiedy zdobył olimpijski medal, dowiedział się, że zarobił na emeryturę. Kwiatkowski z kolei, pytany przez młodych kolarzy o rady, zawsze mówi: wyjeżdżać, wyjeżdżać, wyjeżdżać. Jak najszybciej.
 • 36 minut i 11 sekund za zwycięzcą. Dwie minuty później i połknąłby ich samochód z napisem “Fin de la course”. Koniec wyścigu. Z jednej strony sporo – doświadczony kolarz nie raz jechał w grupetto, oszczędzając nogi na następny etap. Z drugiej – na górskim etapie dwie minuty to tyle co nic, bo przyjdzie kryzys, zmiana pogody, defekt w trudnym do zmiany roweru miejscu. I pozamiatane.

  Kwiatkowski postanowił jednak, że doholuje Majkę do mety, potowarzyszy, pogada, zachęci do podjęcia walki, choć w Tour de France nie łączy ich biało-czerwona koszulka, a dzielą, i to mocno, interesy zespołów. Ale pomyślcie, jaka byłaby reakcja Team Sky, gdyby Michał przekroczył limit czasu, a Chris Froome przed półmetkiem wyścigu straciłby kluczowego pomocnika. Nikt nie tłumaczyłby tam Polaka szlachetnymi pobudkami. Nie powiedziałby, że to jeden z piękniejszych bezinteresownych gestów, jakie w ostatnich latach widziało kolarstwo. I jedna z najbardziej heroicznych batalii z bólem. Kwiatkowski we wtorek w PKOl dostał za swoją postawę nagrodę „Gest Roku”. Gdyby przyznawali też „Walkę Roku”, Majka byłby mocnym kandydatem.

  Explore more:  Oto najlepsza jedenastka 29. kolejki ekstraklasy

  Michał i Rafał zrobili wiele, by w ostatnich latach stać się wizytówkami polskiego kolarstwa, w zamian nie dostając od niego wiele. Trenują ich zagraniczni specjaliści, za rowery i zgrupowania w Polskim Związku Kolarskim też płacić nie muszą. Obaj są wręcz oderwani – na szczęście – od naszych realiów. Majka dopiero kiedy zdobył olimpijski medal, dowiedział się, że zarobił na emeryturę. Kwiatkowski z kolei, pytany przez młodych kolarzy o rady, zawsze mówi: wyjeżdżać, wyjeżdżać, wyjeżdżać. Jak najszybciej.

  Dwóch Polaków, rywali, wcale nie wielkich przyjaciół – może sobie pomóc z szacunku. To ujęcie z mety Tour de France jest pięknym dowodem. Dwóch polskich działaczy „dla dobra kolarstwa” może się tylko pokłócić, obrzucić błotem, zaszantażować, oczernić w mediach i iść na noże, nie bacząc, że poranią nimi głównie sportowców. Kamil Wolnicki w czwartkowym numerze „PS” daje dowód na to, że kolarze dla PZKol przestali mieć jakiekolwiek znaczenie. Już przed Pucharem Świata w Pruszkowie pisałem, co mówią nasi sprinterzy, pracujący od miesięcy bez trenera, odżywek, siłowni: „Przez chwilę było nawet lepiej, bo trzeba się pokazać. Za kilka dni skończy się puchar i nas już nie będzie. Będziemy niepotrzebni”. I jeszcze cytat z tekstu z pierwszych dni listopada: „Tak musiał wyglądać ostatni koncert na Titanicu. Obym się mylił. Tak czy owak, jesteśmy w najważniejszym momencie przygotowań do Tokio 2020. Powstaje budżet na rok przedolimpijski, w którym trzeba wykonać największą pracę, zdobyć najlepszy sprzęt, zatrudnić najlepszych fachowców, dobrze rozplanować treningi, starty i kwalifikacje”.

  Czas to otwarcie powiedzieć, bo dziś [w czwartek – przyp.Red] środowisko kolarskie spotka się na podsumowującej rok gali, oczywiście zupełnie przypadkowo wyznaczonej dzień przed zjazdem wyborczym. Możecie być panowie z siebie wyjątkowo dumni. Odebraliście najzdolniejszemu polskiemu pokoleniu kolarzy jedną olimpijską szansę. Zmarnowaliście cztery lata ich ciężkiej pracy. Nie mówcie, że jeszcze dużo czasu, bo kiedy kurz opadnie, już na horyzoncie będzie Paryż. Na drodze do Tokio poradzą sobie tylko ci, którzy są daleko od was. Piszę do was w liczbie mnogiej, bez wyjątku, bo słyszę coraz częściej, że zamierzacie w piątek jednogłośnie poprzeć Dariusza Banaszka i uczynić z wyborów kolejną farsę. Przedłużyć impas, który nakręca wyłącznie wasze rozbudowane ego, wzmacniane pustymi cytatami o niezależności i buncie przeciw złym wpływom.

  Explore more:  Łukasz Kubot/Marcelo Melo - Nicolas Mahut/Edouard Roger-Vasselin, wynik meczu

  Wiem. Dariusz Banaszek nie jest winny wszystkiemu, co złe w polskim kolarstwie. Ani czynom sprzed lat jednego człowieka, który – jeśli potwierdzi to prokuratura – oszukał nas wszystkich. Jest jednak winny paraliżu PZKol. I jeśli tego nie akceptujecie, nie rozumiecie, czym jest walka do końca. Zapytajcie Rafała, zapytajcie Michała, popatrzcie na zdjęcie.

  Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

  Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

  Data utworzenia:.

  21 grudnia 2017, 07:30.

  Dziennikarz TVP Sport, felietonista Przeglądu Sportowego.

  Dziennikarz TVP Sport, felietonista Przeglądu Sportowego.

  Bạn cũng có thể thích...