Sąd wciąż broni męskiej Caster Semenyi

Sąd wciąż broni męskiej Caster Semenyi

Sportowy Trybunał Arbitrażowy w Lozannie dał władzom IAAF jeszcze pół roku na udowodnienie, że ziejąca testosteronem Caster Semenya nie może startować jako kobieta.

20 stycznia 2018, 10:53..

| Aktualizacja 20 stycznia 2018, 11:30.

c
c (Foto: John Thys / AFP)

Biegaczka z Republiki Południowej Afryki zdobyła w 2012 i 2016 roku złote medale olimpijskie na 800 metrów, a w 2009, 2011 i 2017 roku tytuły mistrzyni świata. Pierwszy z nich udało jej się wywalczyć w Berlinie, gdy miała zaledwie 18 lat. I wtedy właśnie sekretarz generalny IAAF ogłosił niespodziewanie na konferencji prasowej, że są wątpliwości, czy czarnoskóra juniorka z RPA jest stuprocentową kobietą. Tytułu jej nie odebrano, ale została dyskretnie posłana na półroczną kurację hormonalną, po której zaczęła biegać o wiele wolniej. Z czasem jednak powróciła do dawnego, wysokiego poziomu, gromiąc rywalki z ogromną łatwością.

Gdy w 2009 roku wybuchła awantura wokół Semenyi, nawet były prezydent RPA, bohater narodowy Nelson Mandela uznał zarzuty wobec biegaczki za przejaw rasizmu i ostro zaprotestował. Wszystko się w końcu uspokoiło, gdy Caster mogła już na powrót startować bez problemu. Tym bardziej, że tytuły mistrzyni olimpijskiej 2012 i mistrzyni świata 2011 przyznano jej niejako ex post, dopiero po dyskwalifikacji faktycznej zwyciężczyni, Rosjanki Marii Sawinowej za doping.

Niepokonana.

Wygrywając bieg na 800 metrów na ubiegłorocznych mistrzostwach globu w Londynie, Semenya ustanowiła rekord kraju 1.55,16. Od 14 września 2015 roku do 24 sierpnia 2017 roku nie przegrała ani razu na tym dystansie.

Explore more:  Liga Europejska: Legia i Śląsk poznały rywali

Tymczasem jednak naukowcy, zaangażowani przez IAAF, wskazywali, że cierpiąca na tzw. Hiperandrogenizm zawodniczka nie powinna brać udziału w zawodach kobiet. Taką samą tezę sformułowali w odniesieniu do hinduskiej sprinterki Dutee Chand, która w 2015 roku odwołała się w związku z tym do Sportowego Trybunału Arbitrażowego. Ale Trybunał nie dał się od razu przekonać fachowcom z IAAF, dając im dwa lata na zgromadzenie odpowiednich dowodów w stosunku do obu lekkoatletek.

(Foto: PrzegladSportowy.pl)

Występy Caster Semenyi budzą kontrowersje, ale zawodniczka nic sobie z tego nie robi i zdobywa złote medale na kolejnych wielkich imprezach. Wygrała m.In. Bieg na 800 m na igrzyskach w Londynie.

We wrześniu 2017 roku takie dowody zostały Trybunałowi oficjalnie dostarczone, a już w lipcu IAAF ujawniła wyniki swoich badań, oceniając, że hiperandrogenizm (nadzwyczajnie wysoki poziom testosteronu) pozwala mającym ten objaw zawodniczkom na zyskiwanie 1,8 – 4,5 procenta przewagi nad tymi, u których testosteron pozostaje w normie. Sprawdzono to w następujących konkurencjach: 400 m, 400 metrów przez płotki, 800 m, skok o tyczce i rzut młotem. Semenya wyśmiała wyniki analiz, mówiąc, że jest i czuje się kobietą, bo przecież „siusia jak baba”, a Trybunał pozostał nadal nieprzekonany i dlatego wyznaczył specjalistom z IAAF ostateczny termin dostarczenia wymaganych dowodów za pół roku.

Coraz większy niesmak.

Pewną wskazówką co fizyczności Semenyi jest jej orientacja seksualna. Otóż ta biegaczka, urodzona w dolinie Limpopo, słynącej od dawna z dużej liczby osobników ze skłonnością do obojnactwa, zawarła związek małżeński z kobietą. Tyle że to akurat – z uwagi na prawa człowieka – nie może być podnoszone w dyskusji nad prawami startowymi, ponieważ miłość lesbijska nie jest w sporcie zabroniona.

Cała ta historia budzi coraz większy niesmak i powoli skłania do przypuszczenia, że w sporcie trzeba będzie wprowadzić nową kategorię rywalizacji – intersex (międzypłciową). Bo dyskutować na ten temat w nieskończoność się nie da.

Explore more:  Dylemat Fornalika przed San Marino

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło:PrzegladSportowy.Pl.

Data utworzenia:.

20 stycznia 2018, 10:53..

Dziennikarz i honorowy redaktor naczelny Przeglądu Sportowego.

Dziennikarz i honorowy redaktor naczelny Przeglądu Sportowego.

Bạn cũng có thể thích...