PŚ w Berlinie: Król Artur i złota drużyna, czyli dwa zwycięstwa Polaków!

PŚ w Berlinie: Król Artur i złota drużyna, czyli dwa zwycięstwa Polaków!

Łyżwiarstwo.

Artur Waś wygrał bieg na 500 m podczas Pucharu Świata w Berlinie, a panowie nie mieli sobie równych w biegu drużynowym.

5 grudnia 2014, 19:30..

| Aktualizacja 5 grudnia 2014, 22:30.

EN_01116021_0920
EN_01116021_0920 (Foto: JUNG YEON-JE / AFP/East News)

My lubimy Berlin, a Berlin lubi nas – stwierdziła wicemistrzyni olimpijska z Soczi w drużynie Katarzyna Bachleda-Curuś, oglądająca przed telewizorem poczynania swoich kolegów w Pucharze Świata w Berlinie. Nasz sprinter Artur Waś pokonał na 500 m mistrza olimpijskiego i najlepszych zawodników w klasyfikacji generalnej. Z kolei Zbigniew Bródka, Konrad Niedźwiedzki i Jan Szymański przerwali hegemonię Holendrów, którzy w ostatnich 22 biegach w Pucharze Świata, za każdym razem triumfowali w rywalizacji drużynowej.

Wspomnienie z Soczi.

Dla Wasia był to pierwszy start w Pucharze Świata w tym sezonie. Wspólnie ze swoim trenerem z akademii łyżwiarskiej w Inzell – Jeremym Wotherspoonem zdecydowali, że z powodów zdrowotnych, zrezygnują z dwóch zawodów pucharowych w Azji. – Chociaż to wyniki z Pucharu Świata decydują o kwalifikacji do mistrzostw globu na dystansach, to trener mówi, że Artur poradzi sobie i będzie walczył o czołówkę – tłumaczył nam wówczas prezes PZŁS Kazimierz Kowalczyk.

W Berlinie Waś pobiegł w pierwszej parze z mistrzem olimpijskim z Soczi – Holendrem Michelem Mulderem i uzyskał rewelacyjny czas 35.01 sekundy, którego później już nikt nie poprawił. Taki sam wynik Polak uzyskał w pierwszym biegu na 500 m podczas tegorocznych igrzysk. Z tym że wówczas ten rezultat dał mu ósmą lokatę. Emocji nie brakowało do końca rywalizacji sprinterów, bowiem w ostatniej parze biegli lider i wicelider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata na tym dystansie, czyli Rosjanin Paweł Kuliżnikow oraz Holender Jan Smeekens. Drugi z nich doznał upadku, ale po biegu złożył wniosek o ponowny start i samotnie pobiegł, kiedy rywalizację zakończyły już męskie drużyny. Z 14. Miejsca spadł po poprawce na 20. Lokatę i nie odebrał zwycięstwa Wasiowi.

Explore more:  uofm football

W sobotę drugi bieg na 500 m.

Uskrzydleni sukcesem.

Kiedy do startu szykowali się nasi panowie w drużynie, wiedzieli już o podium swojego kolegi. – To nam dodało skrzydeł. Powiedziałem nawet Jankowi Szymańskiemu, że teraz to już nie mamy wyjścia i też musimy powalczyć o zwycięstwo – przyznaje Konrad Niedźwiedzki. On i Zbigniew Bródka startowali z urazami. Mistrz olimpijski z Soczi dwa dni przed biegiem drużynowym naciągnął mięsień przywodziciela, a Niedźwiedzki podczas ostatnich zawodów w Seulu nabawił się problemów z mięśniami brzucha. To jednak nie przeszkodziło im w odniesieniu zwycięstwa pod nieobecność w holenderskiej drużynie takich gwiazd, jak Sven Kramer czy Koen Verweij. Polska drużyna zajmuje obecnie drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. – Pod kątem mistrzostw świata takie wyniki stanowią świetny prognostyk. Według mnie jesteśmy drugą na świecie najlepszą drużyną – podkreśla Niedźwiedzki. W sobotę czeka go start na 1000 m, a dzień później cała trójka pobiegnie koronny dystans – 1500 m. Tego samego dnia również Artur Waś powalczy w swoim drugim sprincie w Berlinie.

Swój najlepszy występ w biegu na 3000 m miała także Katarzyna Woźniak. Polka zajęła trzecie miejsce w grupie B z czasem 4:12.67, który w grupie A dałby jej miejsce w pierwszej dziesiątce.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Data utworzenia:.

5 grudnia 2014, 19:30..

Dziennikarka Przeglądu Sportowego Onet.

Dziennikarka Przeglądu Sportowego Onet.

Bạn cũng có thể thích...