“Niech Smuda nie zapomni o obronie”

Euro 2020.

– Franciszek Smuda preferuje grę na wskroś ofensywną, ale mam nadzieję, że selekcjoner nie zapomni o obronie – mówi Bogusław Kaczmarek, były członek sztabu reprezentacji Polski.

1 czerwca 2010, 08:46..

| Aktualizacja 1 czerwca 2010, 08:47.

Przed nami drugi testmecz w przedmundialowym tryptyku reprezentacji Polski. Tym razem trzeba będzie stawić czoła Serbii – ekipie, którą niebawem zobaczymy na stadionach RPA. Taktyka na jutrzejszą potyczkę budowana jest w oparciu o to, co biało-czerwoni pokazali w zremisowanym starciu z Finlandią.

– Udany debiut Adriana Mierzejewskiego to największy pozytyw sobotniego meczu?

– Z całą pewnością Mierzejewski był wyróżniającą się postacią tego spotkania – zgadza się z nami trener Bogusław Kaczmarek. – Ale swój egzamin w bramce zdał również Przemek Tytoń. Mam osobistą satysfakcję, gdyż to ja ściągałem obu graczy do klubów, w których pracowałem. Pięć lat temu sprowadziłem Tytonia do Górnika Łęczna i ten chłopak tam debiutował w ekstraklasie. Z kolei Adrian przybył do stołecznej Polonii, gdy pełniłem w niej funkcję szefa wyszkolenia i skautingu.

– A powody do ponarzekania?

– Wiele pracy czekać będzie selekcjonera nad zbudowaniem solidnego bloku obronnego. Nie twierdzę, że defensywa zagrała źle. Ale Michał Żewłakow ma już swoje lata i coraz trudniej mu będzie zadbać o właściwą formę – zwłaszcza, że właśnie pożegnał się z markowym Olympiakosem Pireus. Wciąż szukamy drugiego stopera. Jeśli chodzi natomiast o bocznych obrońców, to na prawej flance Łukasz Piszczek na pewno sobie poradzi. Gołym okiem widać jednak problemy po lewej stronie. Dariusz Dudka to defensywny pomocnik, a innych kandydatów jakby brak.

Explore more:  Absurd. Te zasady nie mają sensu. Polakom pomogły mecze za kadencji Brzęczka

– Patrząc na cały zespół, widać już w grze kadry rękę Franciszka Smudy?

– Nie jest tajemnicą, że Franek preferuje grę na wskroś ofensywną. I to widzimy. Mam jednak nadzieję, że selekcjoner nie zapomni o balansie akcentów. Atak? Tak, ale z myślą o obronie.

– Jesteśmy już na etapie odsiewów czy to jeszcze wciąż faza wpajania boiskowej filozofii?

– Smuda twierdzi, że rok 2010 to czas działań selekcyjnych – często z wykorzystaniem metody prób i błędów. Przez najbliższe miesiące jego wysiłki będą skupiać się głównie na przejrzeniu jak największej liczby zawodników. Dopiero potem zapadać będą decyzje personalne.

– Wiadomo jednak, że już teraz wiele mogą zyskać i stracić bramkarze. Który z powołanych obecnie golkiperów dotrwa do Euro 2012?

– Nie podejmę się konkretnych wskazań na tym etapie przygotowań. Tytoń może niebawem przejść do silniejszego klubu niż Roda Kerkrade. Kuszczak być może w końcu doczeka się poważnej szansy w Manchesterze United. Fabiański jest w drużynie narodowej od dobrych kilku lat i niewykluczone, że właśnie teraz nadejdzie jego czas. Nie wolno ani na moment zapominać o Arturze Borucu. A ja zastanawiam się jeszcze, czy nie warto sięgnąć po Arka Onyszkę. Wszyscy widzieliśmy, co pokazał wiosną.

– Tymczasem czeka już Serbia – przeciwnik o klasę lepszy niż Finlandia. Więcej okazji do wykazania się będą mieli polscy defensorzy.

– To będzie dla nich prawdziwy egzamin. Serbscy napastnicy grają w czołowych ligach europejskich i są szalenie groźni. Nie szkodzi, że w sobotę przegrali 0-1 z Nową Zelandią. Radomir Antić potrafił scementować grupę piłkarzy i z indywidualności zrobił naprawdę silną drużynę.

– Dlatego polski zespół trzeba ustawić nieco inaczej niż przed trzema dniami?

Explore more:  Wajda: Nie wykorzystaliśmy przewagi i to zaważyło o losach w tym meczu

– Nasz selekcjoner nakazuje skrzydłowym, by wcielali się w rolę napastników, więc często grywa systemem 4-3-3. Cieszę się, kiedy Smuda mówi, że będziemy atakować, nawet gdybyśmy mieli przegrać 0-5. Ale sam taki odważny bym nie był. Bo jeśli się przeszarżuje w ocenie ludzkich zasobów, to może być źle. Wierzę jednak w trenerskie doświadczenie Franka.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło:PrzegladSportowy.Pl.

Data utworzenia:.

1 czerwca 2010, 08:46..

Bạn cũng có thể thích...