Mercedes zaszachował rywali! System DAS innowacją na wagę kilku tytułów?

Mercedes zaszachował rywali! System DAS innowacją na wagę kilku tytułów?

Innowacyjne rozwiązanie Mercedesa, które w padoku Formuły 1 wzbudziło prawdziwy szok, zostanie zakazane. Mistrzowie świata będą jednak mogli używać swojej nietypowej kierownicy do końca bieżącego roku, a to może zakończyć walkę o tegoroczne tytuły jeszcze w przedbiegach.

Lewis Hamilton
Lewis Hamilton (Foto: Reuters)

Korespondencja z Hiszpanii.

Inżynierowie Mercedesa zaskoczyli rywali, gdy z nagrań pokładowych dowiedzieli się, że Lewis Hamilton swoją kierownicą nie tylko kręci. Wyjeżdżając na proste mistrz świata ciągnął kierownicę do siebie, a hamując, odpychał ją, wpływając tym samym na zbieżność przednich kół. Szef techniczny Mercedesa zapewniał, a FIA potwierdziła, że ten mechanizm, którego zadaniem jest lepsze dogrzewanie opon i poprawa osiągów na prostych, jest w pełni legalny, ale… Nie na długo.

Okazuje się, że tak czy inaczej innowacja mistrzów świata nie znajdzie się w bolidach nowej generacji, które wchodzą do użytku od 2021 roku. Regulamin napisany jest tak, że wyklucza regulację kątów przednich kół w trakcie jazdy, za pomocą przesunięć kolumny kierownicy. To dobra wiadomość dla Formuły 1, bo celem nowych przepisów ma być stopniowe wyrównywanie szans, a z pewnością większość ekip nie byłaby w stanie opracować tego bardzo skomplikowanego rozwiązania w najbliższym czasie. Nie mają na to mocy przerobowych oraz budżetów.

Mimo wszystko system, ochrzczony przez swoich twórców jako DAS, a używany dziś znowu przez Valtteriego Bottasa, może wzmocnić Mercedesa w drodze po kolejny, podwójny tytuł już do końca tego sezonu. Rywale mają dylemat – nie wiedzą, na ile znaczący zysk da możliwość regulacji zbieżności kół w trakcie jazdy. Jak to skonstruować i czy możliwe jest to w ogóle teraz, gdy bolidy na sezon 2020 są już gotowe?

Explore more:  Daniel Gołębiewski: ostatnio nie byłem szczęśliwy

Jeśli okaże się, że DAS daje dużą przewagę, tą innowacją Mercedes może wygrać nie tylko tegoroczne, ale też kolejne tytuły. Teraz, gdy wszyscy zastanawiają się, kiedy przerwać pracę nad obecnymi bolidami, aby wszystkie siły rzucić na przygotowanie do zmiany formuły technicznej od 2021 roku, mając taki atut mistrzowski team będzie mógł znacznie wcześniej porzucić pracę nad tegoroczną maszyną, aby w pełni poświęcić się przygotowaniom na wielkie zmiany. Rywale mogą albo próbować ich gonić, albo z miejsca porzucą nadzieje na tegoroczne mistrzostwo, aby skoncentrować się na formule przyszłości.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Data utworzenia:.

21 lutego 2020, 13:30.

Dziennikarz Przeglądu Sportowego Onet.

Dziennikarz Przeglądu Sportowego Onet.

Bạn cũng có thể thích...