Liga Mistrzów. Manchester City – Olympique Lyon. Guardiola wróci do Barcelony?

Liga Mistrzów. Manchester City - Olympique Lyon. Guardiola wróci do Barcelony?

Premier League.

Bez obrony nie ma ataku. Filozofia Guardioli to przeżytek?

W piątek z Ligą Mistrzów w kompromitującym stylu pożegnała się FC Barcelona, dzień później jej były legendarny trener. Pep Guardiola wciąż nie może przebrnąć z City ćwierćfinału LM. W sobotę odpadł z potencjalnie najłatwiejszym rywalem – Olympique Lyon. W czym tkwi problem Mistera?

Pep Guardiola
Pep Guardiola (Foto: PAP)

Jest 81. Minuta meczu, Guardiola pada na kolana i nie dowierza. Jego zespół traci kolejną bramkę. Przecież dominuje przez całe spotkanie. Atak totalny, posiadanie piłki i oblężniczy styl głęboko na połowie rywala – wszystko zgodnie z jego filozofią. Jak to możliwe, że musimy odrabiać straty. To się musi udać. Przecież dopóki piłka w grze wszystko jest możliwe. Rywale prawie jej nie posiadają, więc nie są w stanie strzelić bramki. My mamy kreatywnych i bardziej jakościowych piłkarzy. To się nie może nie udać.

Może.

Dziesięć lat temu podejście Guardioli było określane mianem wizjonerskiego. Aktualnie podejście Katalończyka zdecydowanie lepiej definiuje pojęcie piłkarskiego konserwatyzmu. Guardiola nie przyjmuje do wiadomości, że najważniejsze spotkania wygrywa się obroną, czego zresztą niejednokrotnie doświadczył na własnej skórze. Również tym razem oblężnicza ofensywa przed polem karnym przeciwnika to jednak zbyt mało do przejścia mitycznego ćwierćfinału Ligi Mistrzów, bowiem nawet najlepszy atak zaczyna się od obrony, a ta w sobotę delikatnie mówiąc nie dojechała.

Szkoleniowiec z Santpedor liczył, że w sobotę zobaczy piłkarzy narzucających swój styl gry. Nie przeliczył się. City istotnie dominowało. Guardiola zapomniał jednak o drobnym fakcie, który od lat spędza mu sen z powiek. Jego filozofia jest bezbronna w sytuacji, kiedy rywale stawiają autobus, zabijają grę i z zimną krwią potrafią wykorzystać tą jedną, najważniejszą sytuację w meczu – w sobotę defensywa City sprezentowała aż trzy takie okazje i nie potrafiła nadrobić tego siłą ofensywną.

Explore more:  wv high school football playoffs

W City doskonale znają uczucie bezsilności. Bicia głową w mur, który nie pęka, a rosnąca z każdą minutą presja czasu paraliżuje nogi. Im później robiło się w Lizbonie, na twarzach piłkarzy The Citizens malował się coraz większy strach. Strach przed niewykorzystaniem kolejnej szansy. Guardiola co prawda zdejmował presję z własnych piłkarzy, mówiąc “w tym roku jedno spotkanie decyduje o wszystkim. Tu nie ma faworytów. W Lizbonie może się zdarzyć absolutnie wszystko”, ale to podziałało wręcz odwrotnie, a słowa Guardioli okazały się prorocze. Zdarzyło się coś, czego nie spodziewali się nawet niepoprawni optymiści.

Przeprowadzka szkoleniowca z Santpedor do Manchesteru City miała bardzo jasny cel. Katalończyk przejął angielski klub, by nie tylko sięgać po krajowe trofea, ale również, a nawet przede wszystkim podbić Europę. Upragniony, bo niezdobyty dotąd cel właścicieli The Citizens.

Dalszy ciąg materiału pod wideo.

49-latek wywiązuje się tylko z tego pierwszego założenia. Zespół z Etihad Stadium dwukrotnie sięgał po tytuł. W obu przypadkach były to imponujące kampanie, zakończone niesamowity statystykami. Szkoleniowiec z Santpedor w ostatnich latach stał się ekspertem od własnego podwórka, a Liga Mistrzów wciąż jest dla niego zamrożona.

W Barcelonie Guardiola sięgał po Ligę Mistrzów, w Bayernie trzy razy z rzędu zatrzymywał się na półfinałach, a w City nie jest w stanie wejść powyżej ćwierćfinału.

Nigdy nie ukrywał, że po europejskich wojażach w końcu wróci do stolicy Katalonii. Guardiola wciąż potrzebuje nowych wyzwań, a po kompromitacji Barcelony z Bayernem Monachium, trudno sobie wyobrazić trudniejsze zadanie niż odbudowanie Dumy Katalonii z kompletnej ruiny.

„Cykl każdej wielkiej drużyny trwa cztery, pięć lat, później następuje wypalenie materiału i muszą nastąpić zmiany” – mówił Guardiola odchodząc z Barcelony w 2012 r.

Explore more:  Tomasz Jabłoński zwycięski, ale i obrabowany z punktu. Nie pojedzie na igrzyska do Rio de Janeiro?

Według jego teorii czas pożegnania z Manchesterem nieuchronnie się zbliża, a w Barcelonie z rozrzewnieniem wspominają jednego z najlepszych trenerów w dziejach Dumy Katalonii.

Zarówno Barcelona, jak i Guardiola mają słabszy okres. W Barcelonie czekają na powrót Mistera. Być może historia zatoczy koło i katalońska maszyna, jak i sam Guardiola wróci na upragniony szczyt? Wszystko jest możliwe.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Data utworzenia:.

15 sierpnia 2020, 23:22.

Dziennikarz Przeglądu Sportowego Onet.

Dziennikarz Przeglądu Sportowego Onet.

Bạn cũng có thể thích...