Były trener Legii: Nie chciałem, żeby moi zlekceważyli Barcelonę

Piłka nożna.

Pod wodzą Rudolfa Kapery Legia Warszawa prawie wyeliminowała Barcelonę. Trener nie pokazał przed meczem swoim zawodnikom taśm z grą Barcelony. – Bałem się, że moi zlekceważą Barcelonę, dlatego nie pokazałem im tych kaset – mówi Kapera.

Rozmawiał Łukasz Olkowicz..

14 lipca 2011, 12:14..

| Aktualizacja 14 lipca 2011, 12:15.

MAGAZYN SPORTOWY: To pan zwolnił Jerzego Engela z funkcji selekcjonera polskiej reprezentacji?

RUDOLF KAPERA: Po mistrzostwach świata w Azji zastanawialiśmy się w PZPN, czy Jurek dalej ma prowadzić reprezentację. Byłem przewodniczącym Rady Trenerów, ale nie mogłem być na naradzie, więc przygotowałem pismo ze swoją oceną. Heniek Apostel to wykorzystał i przedstawił jako stanowisko Wydziału Szkolenia. A to było tylko moje zdanie.

Co pan napisał?

Uzasadniałem, dlaczego Engel nie powinien dalej prowadzić kadry. Podstawowa sprawa to, że Koźmińskiego, obrońcę, którzy przez całe życie grał na lewej stronie, w najważniejszym meczu wystawił na prawej pomocy. No przecież trzeba być idiotą. Rozumiem, że zawodnik reprezentacyjny powinien zagrać wszędzie, ale ma swoje przyzwyczajenia, zagrania odruchowe. Nie, no tych błędów było bardzo dużo. Jestem przekonany, że dobrze zrobiłem. Nawet teraz, jak Engel nakręca pewnych ludzi, żeby kadrę prowadzić, wiem, że nie powinien już tego robić. Niestety, na boisku jest zero. Teoretycznie, owszem, ma dużo wiadomości, jest inteligentny, ale żeby tę wiedzę wprowadzić na boisko, trzeba wiedzieć, jak to zrobić. Engel obsrał mnie w gazetach, że co ze mnie za trener, kogo prowadziłem. Zapomniał, że jeszcze na gówno papu mówił, jak trenowałem ligowy zespół.

Explore more:  naia men's soccer

Ale tych drużyn to rzeczywiście u pana nie było za dużo. W ekstraklasie to Ruch i Legia.

Engel się skompromitował, powiedział nieprawdę. Kity to on może lać, kurczę, robiąc głupie opracowania za ciężkie pieniądze. Nic do niego nie mam, ma swoje plusy i minusy, ale od piłki powinien być daleko. Jak z Andrzejem Strejlauem wzięliśmy po nim Legię, to było gówno totalne, zaniedbane.

W Legii pracował pan jako pierwszy trener niecały sezon, a został zapamiętany głównie z tego, że o mały włos nie pokonał Barcelony na Camp Nou w Pucharze Zdobywców Pucharów.

Drużynę mieli niesamowitą, samego Laudrupa utrzymać to był problem. Obserwował ich dla mnie Paweł Janas, wtedy początkujący trener. Zrobił to świetnie. Barcelona grała wcześniej turniej na Majorce i Paweł tam był. Przywiózł taśmy z tych meczów, ale nie pokazałem ich zawodnikom, bo by jeszcze w szatni przegrali.

Barcelona to Barcelona.

Nie, odwrotnie, oni zero grali. Piach. Bałem się, że moi zlekceważą Barcelonę, dlatego nie pokazałem im tych kaset. Bo Legia jak może wygrać na stojąco, to się położy. Na mecze jeździł z nami ksiądz Mariusz Zapolski. Na Camp Nou odprawił dla nas mszę i dobrał fantastyczne kazanie o Goliacie. Sam byłem podbudowany. Lucek Brychczy, który jest niepraktykującym katolikiem, miał łzy w oczach. To nieprawdopodobne, jak zostaliśmy umocnieni. Taktykę, dzięki informacjom Pawła, dobrałem rewelacyjną, jak Boga kocham. Wiedzieliśmy że Zubizarreta lekceważy napastników, wybiega daleko przed pole karne. W drużynie miałem Łatkę, z olbrzymią szybkością. Całą rundę nie grał, bo miał kontuzję i ci z Barcelony go nie znali. Na nim oparłem grę. Łatka strzelił pierwszego gola, drugiego Kosecki, ale sędzia go nie uznał. Zremisowaliśmy 1:1. Nawet miejscowi pisali, że to był ukłon sędziów w kierunku Barcelony.

Explore more:  NA ŻYWO. Manchester City - Borussia Dortmund. Relacja i wynik meczu. LM

Cała rozmowa Łukasza Olkowicza z Rudolfem Kaperą, wychowawcą wielu polskich trenerów, w piątkowym Magazynie Sportowym, dodatku do „Przeglądu Sportowego”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło:PrzegladSportowy.Pl.

Data utworzenia:.

14 lipca 2011, 12:14..

Rozmawiał Łukasz Olkowicz..

Bạn cũng có thể thích...